For download:

International Canine Festival Dobris 2019:

Previous years:

WINNERS

from the past years

2019

Martin SLOVÁK

Cane Codi-Fin (MAL)

2018

Tomas LOUDA

Boui z Udoli Jizery (MAL)

2017

Pavel HROBAR

Al Campo Graf Czech (MAL)

2016

Sarka BENDOVA

Casie Meggan Bohemia (MAL)

2015

Ing. Tomas TAUBNER

D'Artagnan Lebensborn (MAL)

2014

Tomas LOUDA

Agbar Meggan Bohemia (MAL)

2013

Martin PLECHACEK

Antrax Ostraryka (MAL)

2012

Radim PROKSAN

Arris Meggan Bohemia (MAL)

2011

Jaromír VACHA

Arrow Red Vixen (MAL)

2010

Pavel BOCAN

Hill z Holykova (GSH)

2009

Jaroslav VIDRNA

Challenger Pip Strazce klidu (RS)

2008

Miroslav LEBRUSKA

Brit Vedusk (MAL)

2007

Jarmila M. PALLOT

Atrei D'Amour Bedea (MAL)

2006

Adolf HEROS

Ero z Tresnaku (GSH)

LIST OF COMPETITORS
Num. Handler Dog (Sex) Breed

Club / Country

1.

Jiří ČEJKA ml. Dornan la Mistero de Montani (M)

MAL

CZ / Svatoslav

2.

Vladimíra CIHELKOVÁ Ester vom Esadera (F)

MAL

CZ / Český Brod

3.

Pavel KORDA Largo Orrylordblack (M)

GSH

CZ / Č. Kostelec - Špinka

4.

Milan TRUKSA Hoky Monur (M)

GSH

CZ / Louny

5.

Lucie DURCZOKOVÁ Fixa Ostraryka (F)

MAL

CZ / CMC

6.

Magdaléna SOBOTKOVÁ Ikki z Údolí Úpy (F)

MAL

CZ / Louny

7.

Radek OMELKA Fraya Clever Fox (F)

MAL

CZ / Stará Role

8.

Taťána NOVOTNÁ Bazinga Bohemia Felicitas (M)

MAL

CZ / Liberec - centrum

9.

Renata TVRDOŇOVÁ Adonis Na-La Dvor (M)

MAL

CZ / CMC

10.

Věra HORÁKOVÁ Armani Ja Ve Jesenia (M)

GSH

CZ / Zlaté Hory

11.

Jan HORÁK Angel Ja Ve Jesenia (F)

GSH

CZ / Zlaté Hory

12.

Anna BRETTSCHNEIDEROVÁ Ferrari Finta-Star (M)

AT

CZ / Újezd nad Lesy

13.

Hana STAROPRAŽSKÁ Bruno Carlos Bohemia (M)

DBR

CZ / Jižní Město

14.

Petr PACHMAN Baillen Retrobelge (F)

MAL

CZ / Ústí n.L. - Bukov

15.

Dalibor HUDEC Dazzler Boccaro (M)

MAL

CZ / CMC

16.

Darja KOPECKÁ Cher ze Soutoku Sázavy (F)

MAL

CZ / CMC

17.

Jaroslav MLČÁK Eloca Boccaro (F)

MAL

CZ / CMC

18.

Daniel PALEČEK Looker Mi-Ji (M)

MAL

CZ / Chrustenice

19.

Lampros KARASULAS Xavi Favory Cross (M)

GSH

CZ / Trutnov

20.

Michaela KRUPKOVÁ Aston Martin Is Always Crazy (M)

MAL

CZ / Sezemice

21.

Dita FINSTERLE Boy Codi-Fin (M)

MAL

CZ / Sezemice

22.

Bc. Martina ŠTENGLOVÁ Jutta od Hradčanského rybníka (F)

GSH

CZ / Horní Bříza

23.

Alžběta KOZUBOVÁ Limet Mi-Ji (F)

MAL

CZ / CMC

24.

Beata ŠTÝBROVÁ Ulu iz Gratsiano (F)

TER

CZ / Sezemice

25.

Denisa ŠAFÁŘOVÁ Destiny vom Hirtengarten (F)

MAL

CZ / Sezemice

26.

Nikola RAMÍKOVÁ Pram Deabei (M)

TER

CZ / CMC

27.

Markéta NEDVĚDOVÁ Dares la Mistero de Montani (M)

MAL

CZ / Žďárek

28.

Karel NEDVĚD Forzie Ostraryka (F)

MAL

CZ / Libušín II

29.

Barbora STEHLÍKOVÁ Amanir Gardanto Maicono livre (M)

MAL

CZ / Tuchoraz

30.

Petr FOLTYN Boss Berlott (M)

MAL

CZ/ Chotěbuz

31.

Marcela VLKOVÁ Dixi z Údolí Jizery (F)

MAL

CZ / Bukov Ústí n. L.

32.

Ladislav VITVAR Flash Aykmar (M)

GSH

CZ / Dvůr Králové n. L.

33.

Jakub FALTUS Balzac Jambazi (M)

GSH

CZ / Letohrad

34.

Lucie GÓRECKÁ Casey Codi-Fin (F)

MAL

CZ / Chotěbuz

35.

Dana URBÁNKOVÁ Adeel Blue Penny (F)

MAL

CZ / Hradec nad Moravou

36.

Václav PETRÁŠEK Taffi Grey Archibald (F)

GSH

CZ / Chodov

37.

Lenka FRESSEROVÁ Fula Clever Fox (F)

MAL

CZ / CMC

38.

Martin SLOVÁK Cane Codi-Fin (M)

MAL

CZ / Sezemice

39.

Gregory FORD Faro Bohemia Col-Bri (M)

MAL

GB / Clickertricks Dog Sport Club

40.

Jan AMBROZY Byna Hari - Ambro (F)

GSH

SK / KK Kyje

41.

Heřmen KŮS Mirto z Klídkova dvora (M)

GSH

CZ / Hostivař

42.

Aleš LANG Atos Devilkin Bohemia (M)

GSH

CZ / Čáslav

43.

Magdaléna FOGLOVÁ Brix z Údolí Jizery (M)

MAL

CZ / Letohrad

44.

Mgr. Jana KUDLÁČKOVÁ Innie z Lounského chovu (F)

MAL

CZ / Jižní Město

45.

Jan MAREŠ Aika Warrior Soul (F)

MAL

CZ / Česká Kamenice

46.

Irena HODAČOVÁ Noris Mi-Ji (M)

MAL

CZ / FM-DOG Jihlava

47.

Petra MILOSTNÁ Arwen la Mistero de Mantani (F)

MAL

CZ / CMC

48.

Adam HOLEKSA One Devil von der Herdergang (F)

DSH

CZ / KCHMPP

49.

Miroslav GLESNER Ashley Clever Fox (M)

MAL

CZ / Letohrad

50.

Vladimíra GSCHWINDL Ch. Goro Extra Elite (M)

DBR

CZ / DKČR

51.

Romana PLÍVOVÁ Bart Bubenský dvůr (M)

GSH

CZ / Letohrad

52.

Radek KAHULA Kathy z Lounského chovu (F)

MAL

CZ / Louny

53.

Michal JAROŠ Cabernet z Moravských vinic (M)

GSH

CZ / ČKNO

      Registration for foreing competitors is possible only like subtitute.         
      (For update press F5).         

Competitions of teams:

    Num.

    Team
    Handler
    Handler
    Handler

    1.

    Boccaro team Alžběta KOZUBOVÁ Dalibor HUDEC Jaroslav MLČÁK

    2.

    MiLaLa Milan TRUKSA Ladislav VITVAR Lampros KARASULAS

    3.

    Team Vrbičany Karel NEDVĚD Markéta NEDVĚDOVÁ Marcela VLKOVÁ

    4.

           

    5.

           

    6.

           

    7.

     

         

Statistics of countries in competition:

CZECH REPUBLIC

51

SLOVAKIA

1

GREAT BRITAIN

1

Statistics of breeds in competition:

GERMAN SHEPHERD (GSH)

15

DOBERMAN (DBR)

2

AIREDALE TERRIER (AT)

1

MALINOIS (MAL)

32

TERVUEREN (TER)

2

DUTCH SHEPHERD (DSH)

1

Statistics of sex of dogs in competition:

MALES

29

FEMALES

24

List of Competitors from the breeding point of view:

Breed
Breeding Kennel:
Breeder
Number of dogs in the list

MAL

Codi-Fin

Dita Finsterle

3

MAL

Clever Fox

Michaela Kuncová

3

GSH

Ja Ve Jesenia

Jan a Věra Horákovi

2

MAL

Boccaro

Lucie Ševčíková

2

MAL

Mi-Ji

J. M. Kolářovi

3

MAL

Ostraryka

Lucie Kaločová

2

GSH

Manepo Ideál

Jan a Zina Nekvapilovi

2

MAL

la Mistero de Montani

Klára Čejková

3

MAL

z Údolí Jizery

Markéta Nedvědová

2

MAL

z Lounského chovu Radek KAHULA

2

 

 

Our partners:

Media partners:

Kudyznudy.cz - tipy na výlet

 

Copyright © Simona Kratochvílová (simona.krat@seznam.cz)